Kategorie

Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Ładowanie indukcyjne Qi

Ładowanie indukcyjne Qi

Ładowarki bezprzewodowe Qi szybko zyskują na popularności. 

Dlaczego taki sposób ładowania urządzeń może stać się standardem przyszłości?

Zacznijmy od początku...

Zjawisko to zostało odkryte w 1831 roku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya a możliwe wykorzystanie opisał Tesla w teorii bezprzewodowego przesyłania prądu.
Dzięki polu elektromagnetycznemu możliwe jest przesłanie energii bez konieczności podłączania urządzeń kablem.

Jak to działa?

Prąd przepływający przez cewkę w ładowarce wytwarza pole elektromagnetyczne które indukuje napięcie w cewce umieszczonej w urządzeniu odbiorczym.
Zasięg takiego pola nie jest duży i z reguły wymaga położenia urządzenia na ładowarce lub w odległości kilku milimetrów od niej.
Standard Qi opracowany przez HTC, Nokia, Asus oraz Samsung zapewnia kompatybilność ładowarek oraz odbiorników różnych firm i modeli.

Zalety!

Bezprzewodowe ładowanie to największa zaleta tego typu urządzeń, pozwalają one bowiem na nieograniczony dostęp do smartfona bez konieczności wpinania/wypinania kabla.
Najlepsze rezultaty osiągane są przy stosowaniu w biurze lub domu gdzie smartfon leżąc na ładowarce Qi nabiera energii a gdy chcemy z niego skorzystać nie musimy się martwić o słabą baterię.
Najnowsze ładowarki Qi zapewniają szybkie ładowanie smartfona a nie jak miało to miejsce kiedyś na powolne doładowanie baterii - stało się tak dzięki dużemu rozwojowi tej technologii i dużemu naciskowi producentów na rozwiązania bezprzewodowe.

Na co zwracać uwagę? jakie mogą być wady?

Największą bolączką w ładowaniu bezprzewodowym jest ograniczona liczba urządzeń która posiadają taką możliwość w standardzie mimo, że lista smartfonów z taką możliwością ciągle rośnie - rozwiązaniem najczęściej są etui lub nakładki z wbudowaną cewką które umożliwiają ładowanie Qi nawet gdy smartfon oficjalnie nie wspiera takiego ładowania.

Uwagę należy zwrócić również na moc samej ładowarki - najlepsze modele posiadają Fast Charge czyli standard który ładuje nasze urządzeni szybciej dzięki napięciu 9V a nie jak to miało miejsce wcześniej z napięciem 5V.

Ważną rolę odgrywa marka, wykonanie oraz design takiej ładowarki gdyż wykorzystywane są na co dzień i zazwyczaj znajdują się w miejscu widocznym i łatwo dostępny.

Na kablu czy bezprzewodowo?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi - klasyczne ładowanie w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję i dla niektórych nie ma konieczności przechodzenia na nowy sposób, jednak ładowanie bezprzewodowe może okazać się przyszłym standardowym sposobem ładowaniem naszych smartfonów - szybkim, wygodnym i nowoczesnym.

https://centrumelektroniki.pl/img/cms/ładowarkiQI.png

Skomentuj

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć