W asortymencie naszego sklepu elektronicznego staramy się uwzględnić potrzeby wielu klientów, dlatego ofertę tworzą także różnego rodzaju potencjometry elektroniczne i analogowe. Jest to urządzenie nazywane rezystorem nastawnym, czyli dzielnikiem napięcia, z możliwością regulacji. Element ten wyposażony jest w specjalne pokrętło - może być ono mniejsze, do którego potrzebny jest śrubokręt lub większe - przeznaczone do ręcznej regulacji oporu między dwiema nóżkami potencjometru. Potencjometry wykorzystuje się także w niektórych pojazdach np. tramwajach do regulacji mocy pracy silnika danego pojazdu, czyli jego siły obrotowej.
Jak działa potencjometr?
Działanie potencjometru przypomina działanie klasycznego dzielnika napięcia. Potencjometr wyposażony jest w trzy wprowadzenia - dwa z nich są na stałe podłączone do ścieżki oporowej, natomiast trzecia z nich prowadzi do ślizgacza, który przesuwa się po owej ścieżce za pomocą pokrętła. Ścieżka oporowa podzielona jest na dwa, połączone szeregowo rezystory, których stosunek zmienia się podczas zmiany ustawienia potencjometru, jednak ich suma jest stała. Należy pamiętać, że dany potencjometr przeznaczony jest do działania z określonymi wartościami napięcia i natężenia prądu elektrycznego, a ich przekroczenie może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Rodzaje potencjometrów
Potencjometry w zależności od właściwości i zastosowania dzielą się na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest potencjometr obrotowy, który jest najpopularniejszym elementem, gdzie obrót można wykonać o 300º - wyjątkiem są potencjometry wieloobrotowe, które może obrócić kilkakrotnie. Okazują się bardziej precyzyjne, szczególnie przy większym zakresie.
Występują także potencjometry liniowe, które najczęściej możemy spotkać w profesjonalnych sprzętach audio. W tym przypadku zmiana oporu odbywa się poprzez przesunięcie suwaka po linii prostej.
Jednym z rodzajów potencjometrów są potencjometry cyfrowe, gdzie zmiana oporu następuje za pomocą sygnału elektrycznego, kiedy to po wciśnięciu przycisku nieznacznie zwiększa się wartość oporu. Potencjometry elektroniczne wyposażone są zaś w szereg rezystorów i przełączników CMOS, a także logiczny układ sterujący oraz elektroniczny licznik. Do zalet tego typu urządzeń zaliczamy przede wszystkim brak szumów i trzasków, które występują przy wersjach analogowych oraz to, że są mniej awaryjne. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest w nowoczesnych sprzętach, m.in. radiach samochodowych.
Wybór potencjometru
Potencjometry o różnych właściwościach i wartościach oporu wykorzystywane są przy różnych sprzętach. Dokonując wyboru potencjometru, również cyfrowego, należy mieć oba te aspekty na uwadze. W przypadku wymiany elementu w gotowym już urządzeniu warto zastosować taki sam potencjometr, jaki wykorzystał oryginalne producent lub maksymalnie zbliżony wartościami. Otóż zakup potencjometru niedostosowanego do napięcia, jakim będzie on sterował, może doprowadzić do jego uszkodzenia. Mimo że standardowo potencjometry liniowe oznacza się literą A, logarytmiczne – literą B, a wykładnicze – literą C, oznaczenia te mogą się między sobą nieco różnić w zależności od producenta, dlatego przed dokonaniem zakupu polecamy zapoznać się z opisem katalogowym, aby mieć pewność odnośnie danego rodzaju.
Potencjometry najwyższej jakości
W naszym sklepie oferujemy potencjometry elektroniczne i nie tylko, wyróżniające się trwałością i jakością, dzięki czemu będą spełniać swoją funkcję przez długi czas. Potencjometry tworzące naszą ofertę dzielą się na montażowe, gałki, obrotowe oraz wieloobrotowe, dzięki czemu niezależnie od swoich potrzeb z pewnością znajdziesz element idealny dla siebie.
Jeżeli poszukujesz elementu zastępczego, zapewne doskonale wiesz, jaki potencjometr będzie Ci potrzebny. Niemniej, jeśli jednak tworzysz projekt samodzielnie, warto zastanowić się nad funkcjami, jakie ma pełnić potencjometr w danym urządzeniu oraz w jaki sposób będzie on użytkowany - w razie jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą.