W sklepie z elektroniką nie może zabraknąć kondensatorów elektrolitycznych, znajdujących zastosowanie w układach pełniących funkcję zasilaczy lub stabilizatorów napięcia. Często także stanową element układów elektronicznych filtrów pasywnych bądź aktywnych. Dodatkowo kondensatory elektrolityczne mają za zadanie przeciwdziałać zakłóceniom powstającym na przykład w układach z silnikami elektrycznymi, dlatego są tak popularnym produktem w naszym sklepie.
W przypadku kondensatora elektrolitycznego rolę jednej z elektrod pełni elektrolit, a drugiej - metal. Pozwala on na pozyskanie większej pojemności w stosunku do wielkości niż inne rodzaje kondensatorów. Jego wnętrze stanowią dwie okładki przełożone dielektrykiem. Są one ciasno ze sobą zwinięte i umieszczone w aluminiowym pojemniczku, który uszczelnia gumowy korek. Jedna z okładek to elektroda metalowa, a druga elektrolitowa, dlatego tak istotna jest strona, którą zostaną podłączone. Prawie wszystkie kondensatory elektrolityczne mają ustaloną polaryzację, a więc mogą pracować tylko przy określonym znaku napięcia. W przypadku odwrócenia polaryzacji kondensatora może nastąpić reakcja elektrochemiczna prowadząca do zniszczenia urządzenia, w wyniku czego zacznie wydzielać się gaz prowadzący do eksplozji.
Kondensatory elektrolityczne - rodzaje
Warto wiedzieć, że omawiane urządzenie wynalazł i opatentował w 1896 roku Karol Pollak. Dzieli się ono na kilka rodzajów. Pierwszym są kondensatory elektrolityczne aluminiowe, które występują w zakresie pojemności od 100 nF, do 1 F i przystosowane są do pracy z napięciem stałym rzędu kilkuset woltów. W tym rodzaju kondensatorów dielektrykiem jest warstwa tlenku glinu. Warto dodać, że charakteryzują się one wysokim stosunkiem pojemności do rozmiaru oraz wysokimi prądami upływu.
Kondensatory elektrolityczne tantalowe występują w zakresie pojemności do ok. 3000 µF, a ich dielektrykiem jest cienka warstwa tlenku tantalu. W porównaniu z kondensatorami aluminiowymi są bardziej stabilne i mniej upływowe.
Ostatnim rodzajem są kondensatory elektrolityczne niobowe, które konstrukcją i właściwościami przypominają te tantalowe, ale tutaj dielektrykiem jest warstwa tlenku niobu. Dostępne są w wąskim zakresie pojemności i na napięcia do 10 V. Wyróżnia je wysoka odporność na warunki zewnętrzne oraz niewielki rozmiar.
Gdzie są wykorzystywane? Kondensatory aluminiowe stosowane są w urządzeniach przenośnych, mogą być również umieszczane pod innymi komponentami np. złączami lub radiatorami bądź montowane w obudowach SMD. Podobne zastosowanie mają kondensatory elektrolityczne tantalowe, umieszczane w małych obudowach SMD.
Kondensatory elektrolityczne - sklep
W ofercie naszego sklepu znajdziesz różnego rodzaju kondensatory elektrolityczne o różnych pojemnościach. Dzięki temu możesz dopasować kondensator do urządzenia oraz rodzaju naprawy. Szeroki wybór, w tym kondensatorów elektrolitycznych 400 V i innych elementów, umożliwia skompletowanie niezbędnego sprzętu w jednym sklepie. Każdą przesyłkę przygotowujemy od razu po otrzymaniu zamówienia i dobrze ją zabezpieczamy, aby produkty dotarły do Ciebie jak najszybciej w nienagannym stanie. Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie artykuły tworzące naszą ofertę spełniają najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa i pochodzą jedynie od renomowanych producentów, co jest gwarancją skutecznej naprawy.
Jakość i profesjonalizm
Stale staramy się poszerzać wybór produktów dostępnych w naszym sklepie, także kondensatorów elektronicznych, aby nasi klienci mogli zaopatrzyć się we wszelkie, niezbędne elementy, dokonując jednego zamówienia. Zespół Centrumelektroniki tworzą doświadczeni specjaliści, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i odpowiedzą na każde pytanie, dzięki czemu wybór odpowiedniego urządzenia stanie się o wiele prostszy.
Nasza firma działa na rynku od ponad 20 lat - przez ten czas stale dążymy do rozwoju naszych umiejętności i rozbudowy asortymentu sklepu centrumelektroniki.pl, aby docierać do jak najszerszej grupy klientów i w 100% spełniać ich oczekiwania.