Kategorie
Nowe produkty
Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty

Potencjometry wieloobrotowe

Potencjometr to bierny element elektroniczny, zwany także rezystorem nastawnym. Ich zadaniem jest regulacja napięcia. Głównie wykorzystywane są w urządzeniach, gdzie mamy funkcję regulacji przepływu prądu. Stosuje się je w wielu sprzętach w celu sterowania poziomem głośności lub natężenia światła, a także prędkością obrotową silnika, np. w suszarce, odkurzaczu lub niektórych pojazdach. Zasada działania potencjometru wieloobrotowego jest taka sama, jak innych potencjometrów - wyposażony jest on w trzy wyprowadzenia, gdzie dwa z nich są na stałe podłączone do ścieżki oporowej, natomiast trzecie prowadzi do tzw. ślizgacza, który przymocowany jest na stałe do tej ścieżki i porusza się po niej za pomocą pokrętła lub śrubokrętu. Ścieżka oporowa podzielona jest na dwa, połączone szeregowo rezystory i podczas zmiany ustawień potencjometru zmienia się ich stosunek, jednak suma pozostaje niezmienna.

Funkcje potencjometru wieloobrotowego

Potencjometry dzielą się na kilka rodzajów ze względu na sposób użytkowania, budowę i charakterystykę zmiany rezystancji. Aby wybrać odpowiedni rodzaj, należy zastanowić się, jakie funkcje powinien on pełnić i w jaki sposób działać. Podstawowym rodzajem potencjometrów, które kategoryzujemy ze względu na budowę, są potencjometry obrotowe. Zazwyczaj przybierają one posiać gałki ze wskaźnikiem, a na obudowie urządzenia umieszczona jest podziałka, która umożliwia wybór odpowiedniego nastawienia. Specjalnym rodzajem potencjometrów obrotowych są potencjometry wieloobrotowe. Na czym polega ich działanie i kiedy się je stosuje? Otóż działają podobnie jak standardowe potencjometry, jednak jak sama nazwa wskazuje - mogą one wykonać kilka obrotów. Stosuje się je w urządzeniach wymagających dużej precyzji, jak np. maszyny przemysłowe. Potencjometry wieloobrotowe pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, która jest kluczowa w profesjonalnych sprzętach.

Rodzaje potencjometrów wieloobrotowych

W momencie gdy szukamy części zastępczej do danej maszyny, nie mamy problemu z wyborem odpowiedniego potencjometru wieloobrotowego. Trudności napotykamy wtedy, gdy wykonujemy pewien projekt od podstaw. Dokonując wyboru, należy mieć na uwadze fakt, że każdy potencjometr wieloobrotowy ma dopuszczalne obciążenie prądowe ścieżki oporowej - przestrzeganie tego jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania zarówno potencjometru, jak i całego urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz potencjometry wieloobrotowe 100k o zmiennym oporze od 0, do 100k, a także potencjometr wieloobrotowy 10k - ważne jest, aby jego wartość dopasować do naszych potrzeb. W asortymencie sklepu centrumelektorniki.pl mamy też potencjometr wieloobrotowy o rezystancji 5k.

Wybór potencjometru wieloobrotowego

Jak wspomnieliśmy, istotne jest dopuszczalne obciążenie potencjometru, szczególnie tego o niewielkich rozmiarach, gdzie przekroczenie dopuszczalnych wartości prądu o wielkości rzędu kilku miliamperów może skutkować uszkodzeniem sprzętu. Wybierając potencjometr wieloobrotowy, należy także zwrócić uwagę na jego charakterystykę i sposób użytkowania. Warto zadbać o to, aby wszystkie parametry potencjometru wieloobrotowego były dopasowane do urządzenia oraz funkcji, jaką ma ono pełnić. Zdajemy sobie także sprawę, że wybór odpowiedniego elementu nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego naszym klientom oferujemy profesjonalne doradztwo w kwestii zakupu i montażu potencjometru, a także innych, niezbędnych elementów.

Pragniemy zaznaczyć, że nasza firma współpracuje jedynie z renomowanymi producentami, dlatego klienci mają gwarancję, że zakupione produkty będą doskonale spełniać swoją funkcję przez długi czas.

Jak czyścić potencjometr?

Po pewnym czasie może wydawać się, że potencjometr nie działa tak dobrze, jak na początku - może to wynikać z tego, że podczas użytkowania do pokrętła dostaną się pewne zabrudzenia, utrudniające jego pracę. Nie oznacza to jednak, że potencjometr, nawet ten wieloobrotowy, wymaga wymiany - wystarczy użyć do jego oczyszczenia dedykowane środki chemiczne w sprayu, spirytusu bądź popularnego sprayu WD-40.

Wieloobrotowe

Podkategorie

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz